Jaki grill kupić? – Trudny wybór?

2022-04-11
Jaki grill kupić? – Trudny wybór?

Jaki grill kupić? – Trudny wybór?

 

Jaki grill wybrać?

Grillowanie. Możemy żartować, że to nasz sport narodowy. Prawda jest jednak taka… uwielbiamy grillować. Wczesna wiosna i pierwsze ciepłe dni, są dla nas sygnałem do rozpoczęcia sezonu na grilla.

Lubimy zasiąść w gronie rodziny lub przyjaciół i oddawać się całej ceremonii grillowania. Przygotowanie mięsa i warzyw, rozpalenie grilla ogrodowego (każdy ma swój najlepszy sposób) i powolne pieczenie, wędzenie , by później delektować się zapachem i smakiem przygotowanych potraw.

Kluczowy w całym procesie grillowania, jest jego główny bohater… GRILL

Typ grilla - czynnik grzewczy

Podstawową różnicą w grillach jest sposób ich zasilania. Najbardziej popularne to, tradycyjne węglowe, w których spalamy węgiel drzewny lub brykiet i gazowe, zasilane gazem propan/butan z butli. Są też grille elektryczne, ale to sprzęt polecany bardziej do użytku domowego.

My skupimy się na grillach używanych na świeżym powietrzu.

Grill ogrodowy gazowy

jaki grill wybrać

 

Grille gazowe zasilane gazem z butli, cenione są przez tych, którzy lubią bezproblemowy sprzęt. Przede wszystkim ich zaletą jest szybkie uruchamianie i brak dymu (bezdymny grill). Oczywiście zwolennicy tradycyjnych grilli, uważają, że bez charakterystycznego dymnego aromatu, to nie to samo grillowanie. Jednak najnowsze grille gazowe, zaopatrzone są w osłony palników tzw. aromatyzery. Tłuszcz lub sok z potraw parując z rozgrzanej płytki, uwalnia aromaty, które dodatkowo podnoszą walory smakowe grillowanych potraw.

Rynek oferuje nam szeroki wybór grilli gazowych. Wybierając najbardziej dla nas odpowiedni, powinniśmy zwrócić uwagę na moc grilla i ilość grzałek.   

Jedna  grzałka i moc ok. 4 kW to odpowiednie parametry dla małego, turystycznego, przenośnego grilla. Jeżeli chcemy postawić grill w ogrodzie lub na tarasie i grillować razem z rodziną, to potrzebujemy minimum 2 grzałek i mocy w granicach 5 – 8 kW. Dodatkiem, który może być bardzo pomocny, jest boczny palnik, na którym możemy postawić garnek z dodatkową potrawą lub ugotować wodę w czajniku.

Zaletą grilli gazowych jest płynna regulacja temperatury. Po prostu wystarczy, za pomocą pokrętła zmniejszyć przepływ gazu. Grille gazowe zazwyczaj wyposażone są w pokrywy, dzięki czemu maksymalnie wykorzystujemy temperaturę, oszczędzając przy tym gaz.  

 

Grille węglowe

 

grill ogrodowy węglowy

Grille węglowe to tradycyjne i najczęściej wybierane grille przez miłośników gotowania pod chmurką. Wybór jest tak duży, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie model. Od jednorazowych, małych, turystycznych po prawdziwe maszyny do grillowania z całym mnóstwem dodatków ułatwiających przygotowywanie potraw.

Najważniejsze jest to, abyśmy wiedzieli jak często i gdzie będziemy używać grilla.

Jeżeli planujemy zabierać go na wyprawy w plener, przyda nam się lekki, kompaktowy sprzęt. Wygodną opcją jest możliwość łatwego złożenia nóżek i półek bocznych. Pożyteczna jest również pokrywa, którą możemy zamknąć na zatrzask. Dzięki temu łatwo możemy przenieść grill, wraz z najważniejszymi akcesoriami.

 

Grille ogrodowe

Jeżeli planujemy grillować we własnym ogródku, przyda nam się grill, który pozwoli na przygotowanie potraw dla większej ilości osób. 

Jest kilka rzeczy i udogodnień, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze grilla dla siebie. Pomogą nam akcesoria do grilla:

  • Kółka transportowe – pozwolą na łatwe przesuwanie i chowanie grilla po skończonym grillowaniu.
  • Pokrywa – utrzymuje temperaturę wewnątrz grilla
  • Otwory wentylacyjne – pozwalają na regulowanie temperatury wewnątrz grilla
  • Półki – boczne lub dolne, zwiększają powierzchnie roboczą, są wygodne, gdy chcemy odstawić worek z węglem.
  • Dodatkowy ruszt – służy do grillowania w niższej temperaturze np. warzyw. Można też podgrzewać gotowe potrawy.
  • Popielnik – dzięki, któremu w łatwy sposób usuniemy popiół ze spalonego węgla. W znaczny sposób pomaga to przy utrzymaniu grilla w czystości.
  • Uchwyty do podnoszenia rusztu - pomogą, gdy chcemy podnieść ruszt. Pomogą nam zmienić jego pozycję lub dołożyć węgla.

 

Preferencje przy wyborze grilla są bardzo indywidualne. Począwszy od kształtu, wielkości skończywszy na detalach takich jak uchwyty czy rozmiar kółek.

Pamiętajmy jednak, że grill, aby posłużył kilka sezonów, powinien być wykonany z solidnych materiałów. Dobry materiał na grilla to stal, a ruszt najlepiej, żeby był chromowany. 

Bez względu na to, jaki grill wybierzemy, pamiętajmy o jego regularnym czyszczeniu i konserwacji. Pozwoli to cieszyć się z kupionego grilla, przez wiele sezonów.

 

 

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 833 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Obsługa na wysokim poziomie. Kontakt meilowy wzorowy i pro Klient. Szybko, miło i konkretnie. Będę z wielką przyjemnością polecała sklep jak i walizki.
2024-03-26
Gdyby nie pomyłka, Pani obsługującej zamówienia, przy rezygnacji z pierwszego zamówienia byłoby 5/5, atak tylko 4/5. Andrzej
pixel